تاریخ انتشار : دسامبر 23rd, 2013
افغانستان | نشر شده توسط سردبیر

نتایج تازه ترین نظرسنجی ها درمورد انتخابات ریاست جمهوری

طبق تازه ترین نتایج نظرسنجی ها درمورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تیم داکتر عبدالله در صدر حمایت مردم قرار دارد.

طبق تازه ترین نتایج نظرسنجی ها درمورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تیم داکتر عبدالله در صدر حمایت مردم قرار دارد.

نتیجه یک نظرسنجی انجام شده از سوی (Democracy International) در مورد انتخابات افغانستان نشان می دهد که تیم داکتر عبدالله عبدالله از بالاترین میزان مقبولیت در میان مردم برخوردار بوده و در صدر جدول حمایت مردم از کاندیدان انتخابات ریاست جمهور قرار دارد.

گزارش منتشرشده از نتیجه این نظرسنجی نشان میدهد که:
1- 31 فیصد مردم ترجیح میدهند به داکتر عبدالله عبدالله رای بدهند. 25% به اشرف غنی و 13% به قیوم کرزی.
2- 29.5 فیصد مردم گفته اند که داکتر عبدالله سال آینده رئیس جمهور خواهد بود. پس از او اشرف غنی با 27.4% و قیوم کرزی با 16.7% قرار گرفته است.
3- 52 فیصد از پاسخ دهندگان از داکتر عبدالله حمایت کرده اند. اشرف غنی با 48% و قیوم کرزی با 40% در مقام های بعدی هستند.
4- 92 فیصد مردم گفته اند داکتر عبدالله عبدالله را می شناسند. پس از وی اشرف غنی با 86% و قیوم کرزی با 81 % شناسایی قرار دارد.
5- 32 فیصد مردم گفته اند که تیم داکتر عبدالله بیشتر برای منافع اقتصادی شان کار خواهد کرد. و 28.2% اشرف غنی و 13.2% قیوم کرزی را گفته اند.
6- ازبین بردن فساد اداری، بهبود وضعیت اقتصادی و بهبود وضعیت امنیتی در صدر خواست های مردم از رئیس جمهور آینده بوده است. و 56% مردم گفته اند که برای بهبود وضعیت اقتصادی فرصت های شغلی ایجاد شود و 30% ایجاد کارخانه جات را پیشنهاد کرده اند و 28% بهبود امنیت را موثر دانسته اند.
7- بیشتر از 80 درصد گفته اند که در انتخابات شرکت میکنند.
8- 63 فیصد پاسخ دهندگان گفته اند که تامین امنیت در روز رای گیری انتخابات را مشروع می سازد، 60% نبود تقلب در انتخابات را برای مشروعیت مهم میدانند و 35% عادلانه بودن انتخابات را برای مشروعیت آن با اهمیت دانسته اند.
9- نبود امنیت / جنگ با 77%، تقلب با 59% و فساد اداری با 37% تهدیدهایی دانسته شده است که مشروعیت انتخابات را خدشه دار می سازد.

در این سروی 2500 نفر از 500 محل نمونه گیری در 115 ولسوالی از 24 ولایت افغانستان مورد پرسش قرار گرفته که 51% آن زن و 49% مردان بوده اند.

همچنین یک نظر سنجی دیگر از سوی نهاد پژوهشی ای تی آر و طلوع ‌نیوز در دوهفتۀ اخیر صورت گرفته که از باشند‌گان ۳۴ ولایت کشور در بارۀ نامزدان برتر انتخابات ریاست جمهور پرسیده اند. این نظر سنجی نشان می‌دهد که سهم مردم در روند انتخابات نسبت به دو ماه پیش بیشتر شده است.

بربنیاد این نظر سنجی نیز، داکتر عبدالله عبدالله با ۲۷ درصد در جایگاۀ نُخست، داکتر اشرف غنی احمدزی با ۱۹ درصد درجایگاۀ دوم و قیوم کرزی با ۴ درصد جایگاۀ سوم را گرفته اند.

بیشتر حامیان داکتر عبدالله عبدالله را زنان و شهر نشینان تشکیل میدهد. در نظر سنجی دو ماه پیش آقای عبدالله ۲۱ درصد گفتگو کنندگان آقای عبدالله را انتخاب کرده بودند.

با تفکیک زون ها نتیجه نظر سنجی انجام شده به شرح زیر می باشد:
دربخش‌های مرکزی داکتر عبدالله عبدالله با ۲۶ درصد در صدر است و داکتر اشرف غنی احمدزی با ۱۶ درصد دوم و عبدالرب رسول سیاف با 5 درصد سوم است.

در ولایت‌های شمالی کشور داکتر عبدالله عبدالله بیشترین درصدی را دارد و با ۳۳ درصد در صدر است و پس از آن داکتر اشرف غنی احمدزی با ۲۳ درصد دوم است و زلمی رسول نیز با ۳ در صد سوم است.

بیشترین نظر در بارۀ داکتر عبدالله عبدالله نسبت به ولایت‌های دیگر در ولایت های غربی کشور است، آقای عبدالله با ۳۸ درصد در نُخست و داکتر اشرف غنی احمدزی با ۱۴ درصد دوم است و عبدالرب رسول سیاف با ۹ درصد سوم است.

در ولایت‌های جنوبی کشور داکتر عبدالله عبدالله در نُخست است، اما فاصله میان نامزد دوم و سوم بسیار اندک است، داکتر اشرف غنی احمدزی با ۱۲ درصد دوم است و قیوم کرزی با ۱۱ درصد سوم است.

در ولایت های شرقی داکتر اشرف غنی احمدزی با ۳۱ درصد در صدر قرار دارد و داکتر عبدالله با ۱۴ در صد دوم است و رحیم وردگ با هفت در صد سوم است، در این بخش‌ها گُل آغا شیرزی و قیوم کرزی با فصله اندک با رده سوم، چهارم و پنجم استند.

در این نظر سنجی نشان می‌دهد که با نزدیک شدن زمان انتخابات علاقه مندی مردم نیز به نامزدان بیشتر می‌شود، چنان که بیشتر مردم به نامزدان مشخص انتخاب کرده اند.

نمایش ۱ دیدگاه
نظرات شما
  1. مژده می‌گه:

    من بیکارم روحانی کاری بکن با این تحصیلاتم بیکارم خسته شدم هی…….

دیدگاه تان را بنویسید

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

website security

تجلیل از میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) در مسجد جامع الزهرای شهر کابل