تاریخ انتشار : مارس 15th, 2013

مراسم یادبود شهید استاد عبدالعلی مزاری در دانشگاه مفید قم

از سال 1373شمسی، ماه حوت (اسفند) ماه مهمی برای شیعیان افغانستان شده است. در این تاریخ، عبدالعلی مزاری، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، به دست گروه طالبان دستگیر شده و پس از چند روز شکنجه، به شهادت می­رسد.

ali saedi

دانشجویان افغانستانی دانشگاه مفید نیز، همراه با هموطنان در افغانستان و نقاط دیگر جهان، مراسم یادبود شهید استاد عبدالعلی مزاری را برگزار نمودند.
این برنامه با تاخیری 20 دقیقه ای راس ساعت 15:20 با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط غلام رسول حیدری دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه مفید آغاز شد.

مجری برنامه مصطفی احمدی بود که بعد از ذکر مقدمه و شعری در رثای استاد مزاری، اشاره ای به فجایع و قتل عام خونین هزاره های پاکستان داشت. این دانشجوی کارشناسی اقتصاد نظری در ابتدای برنامه از آقای علی انصاری، دانشجوی کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه مفید دعوت نمود تا بیانیه­ی دانشجویان افغانستانی دانشگاه مفید را در جهت محکومیت این نسل کشی سیستماتیک قرائت نماید.

سخنران اول برنامه آقای علی سعیدی بود که درمورد عدالت اجتماعی در اندیشه شهیدمزاری صحبت نمود. او عدالت را یکی از مهمترین آرمانهای بشری توصیف نمود که از دیر زمانی مورد توجه اندیشمندان و صاحب نظران قرارگرفته و دیدگاه­ها و برداشت های متعددی از آن ارایه شده است. این دانشجوی ارشد علوم سیاسی مروری کوتاه برجایگاه عدالت اجتماعی در فلسفه سیاسی و اندیشه سیاسی فیلسوفان غرب و اندیشمندان سیاسی اسلام نمود و بعد عدالت اجتماعی را در اندیشه مزاری مورد بحث قرار داد. وی عدالت اجتماعی را به عنوان محور اساسی و عنصر اصلی اندیشه سیاسی شهید مزاری دانست و افزود شهید مزاری برای تامین عدالت اجتماعی و احقاق حقوق تمام میلیتهای محروم کشور رزمید و در این راه جانش را فدا نمود. سعیدی مزاری را بنیان گذار جنبش عدالت خواهی درافغانستان خواند و افزود مزاری متعلق به یک قوم خاص و یک جریان خاصی نیست بلکه او برای تحقق عدالت و وحدت مبارزه نمود و برای عزت و آزادی همه انسانها و بشریت مبارزه نمود و برنامه های جامع را برای بوجود آوردن یک دولت فراگیر به یادگار و بجا گذاشت.

در بخش سوم برنامه از تنها یادگار رهبر شهید، سرکار خانم زینب مزاری دعوت شد تا در جایگاه حاضر شده و به قرائت مقاله خود بپردازد که ایشان با قرائت مقاله ای زیبا و اشاره به اهداف و آرمانهای پدر بزرگوارش یاد و خاطره رهبر شهید را در اذهان زنده نمود و پیام خانواده شهید را به گوش حضار رساند.

پس از قرائت مقاله توسط دختر رهبر شهید،حجه الاسلام و المسلمین حاج جواد بیانی استاد حوزه و دانشگاه که سخنران اصلی برنامه بود صحبت های خود را در باب شناخت ابعاد شخصیتی شهید مزاری آغاز کرد و گفت: “شهید مزاری ادبیات تازه ای را برای حق خواهی در غرب کابل در فضای اختناق و تمامیت خواهی مطرح کرد که فاشیزم قومی در افغانستان جایی ندارد و این سرزمین متعلق به قوم خاص یا نژاد خاصی نیست. شهيد مزاري يك تفكر و انديشه است. سخن از وحدت ملی و عدالت اجتماعی برای شهید بزرگوار ما یک اصل مسلم است و این است که شهید مزاری خود یک شخصیت بزرگ ملی است.”

استاد بیانی همچنین گفت: تحلیل شخصیتی شهید مزاری در چارچوب تشکیلات سیاسی و ساختار حزبی نمی­گنجد، آن هم با نگرش قومی و ملیتی ستم بزرگی بر شهید مزاری خواهد بود. شخصیت بلند آوازه­ی رهبر شهیدمان تمامی فریادش در اوج انحصار طلبی و تنش های حزبی و گروهی خواسته های منطقی و ارزشی مردم بود و این مردم بودند که از شهید مزاری یک اسطوره ای ماندنی و جاودانه ساختند که به حزب و ساختار سیاسی اش آبرو داد، برخلاف كساني كه از تشكيلات سياسي ايشان به نام و نان رسيدند!
وی در ادامه درباره­ی جایگاه والای دانشجویان در عرصه سیاست صحبت کرد و گفت: “دانشجو بايد در راس تشكيلات سياسي باشد،اثر گذار، نه اثر پذير! نسل دانشجوي افغانستان بايد واقعيت هاي عيني تاريخ غرب كابل را بدون جهت گيري سياسي و قومي بازنويسي كند و بر همین است که تشکیلات آکادمیک و علمی دانشجو با ساختار فراملیتی و فراجناهی باید سامان دهی شود و اندیشه ی شهید مزاری در آن نهادینه شود و به باروری عمیق برسد که آنچه شهید مزاری در غرب کابل با تمامیت وجودش فریاد زد برخواسته از متن اندیشه ی بلند اسلامی و مکتبی است.

استاد بیانی با جمله ای زیبا در مورد شهید مزاری صحبت های خود را خاتمه داد: “یک تن بر زمین افتاد اما یک ملت به پا خواست! یک حنجره از نفس افتاد اما هزاران هزار انسان آزاده اندیشه اش را در دل تاریخ فریاد زدند.”

پس از سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین بیانی کلیپی مربوط به رهبر شهید و همرزمانش که توسط یاسر بیانی تهیه گردیده بود، پخش شد که پذیرایی نیز همزمان با آن انجام گشت و کتابی با عنوان “چراغ راه” که برگزیده ای از سخنرانی ها، مصاحبه ها و پیام های استاد شهید مزاری با تالیف حاج ضیایی دره صوفی است، در بین حضار توزیع شد.

پس از پخش کلیپ، احمدی مجری برنامه با اشاره به مسئولیت قلم به دستان در راستای حفظ یاد و خاطره استاد شهید و ثمرات زحمات رهبر شهید از جناب آقای روح الله روحانی، طلبه شاعر دعوت نمود تا اشعاری را که در وصف رهبر شهید سروده بودند برای حضار بخوانند.

و در پایان بخش برنامه لوح تقدیرهایی به سه تن از افرادی که زیباترین جملات رو در وصف استاد مزاری در برگه های مربوط به مسابقه نوشته بودند، اهدا گردید و مراسم با خواندن جمله­ی زیر از استاد مزاری، توسط مجری برنامه به پایان رسید: “من از شما مردم میخواهم که نسبت به سرنوشت­تان حساس باشید و نگذارید دیگر کسی شما را فریب دهد و با سرنوشت شما معامله کند.”

لازم به ذکر این برنامه به همت دانشجویان فعال فرهنگی افغانستانی دانشگاه مفید برگزار شده بود و بخش دیگر این برنامه نمایشگاهی بود که در لابی آمفی تئاتر از صبح روز دوشنبه ۲۱/۱۲/۹۱ تا غروب روز سه شنبه ۲۲ اسفند ماه ۹۱ دایر بود.

در این نمایشگاه تعدادی عکس، کتاب و پوستر از شهید مزاری به نمایش گذاشته شده بود.

mostafa ahmadi

bayani

gholam rasul heidari

nameyeshgah (1)

nameyeshgah (2)

nameyeshgah (4)

nameyeshgah (3)

nameyeshgah (5)

nameyeshgah (6)

nameyeshgah (7)

nameyeshgah (8)

ruhani

salon (1)

salon (2)

salon (3)

salon (4)

salon (5)

دیدگاه تان را بنویسید

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

website security

بزرگداشت از هجدهمین سالیاد بابه مزاری در مونیخ آلمان